Jak mohou vaše slova děti zadupat, nebo vystřelit ke hvězdám.

Iva Hemska

21. 4. 2022

Jak vaše slova negativně nebo pozitivně ovlivňují děti?

Sebevědomí vzniká na základě slov. Slov rodiče, slov autority. Všechno to, jak o dítěti mluvíte v jeho přítomnosti i nepřítomnosti, to, co si o něm myslíte, jak ho hodnotíte, jak ho vnímáte. Na základě toho si to vaše malé oddané dítě buduje a vytváří své vlastní sebehodnocení a sebepřijetí.

 

Jednoho dne přišel malý chlapec domů a podal své matce dopis se slovy: „Učitel mi dal tento dopis a řekl mi, že ti ho mám dát.“

 

Matka si vzala dopis, tiše si ho přečetla a rozplakala se. Syn se zeptal, co je v něm napsáno. Ona se na něj podívala a nahlas mu přečetla: „Váš syn je génius. Naše škola je pro něj příliš malá a nemáme dostatečně dobré učitele, kteří by ho dál vzdělávali. Prosíme Vás, abyste ho vzdělávali doma. “

 

Po letech matka zemřela a z malého chlapce vyrostl neobyčejný muž – Thomas Edison – jeden z největších vynálezců století.

 

Jednoho dne si Edison začal prohlížet staré rodinné věci, když najednou spatřil složený papír v rohu zásuvky psacího stolu. Vzal ho do ruky a otevřel. Bylo tam napsáno: „Váš syn je pomatený. Už mu nedovolíme znovu vstoupit do školy. “

 

Edison několik hodin plakal a pak napsal do deníku toto: „Thomas Alva Edison byl pomatené dítě, které se skrze hrdinskou matku stalo géniem století.“

 

To, zda je tento příběh pravdivý nebo je to jen legenda, se už nedozvíme. Ale také díky němu vidíme sílu slova, … co by se stalo, kdyby malý Thomas slyšel slova o svém sníženém intelektu? Co by se stalo, kdyby jeho matka nespolkla slova odsouzení vůči svému synovi?

I na tomto příběhu vidíte, že slova jsou silné, že umí povzbudit, ale i ublížit. Vědomě i nevědomě.

 

Jaké jsou mé zkušenosti po dvaceti letech práce na problému a rozvíjení potenciálu dětí?

„Děti potřebují vzory. Potřebují milující autoritu, vedení, bezpečí, uznání, vymezené hranice svobody.  Co nejvíce ocení, je vaše upřímnost.
Nepřetvařujte se před nimi, když máte v srdci smutek.  Oni cítí, že se maminka trápí. A jelikož jsou nastaveny na „TY“, tak vám chtějí pomáhat. Je jednou, že jsou malými caparty, oni chtějí rozdávat lásku okolo sebe. Velice rychle sklouznou k přesvědčení, že s nimi (ne s dospělákama) není něco v pořádku. Že ony jsou příčinou oné nespokojenosti.
Jen si uvědomte, kolikrát dítěti říkáte: „Jestli nedojíš oběd tatínek se bude zlobit, „Maminka je smutná, protože nejsou uklizené hračky, protože si nechceš vyčisti zuby, protože jsi dostal špatnou známku. Atd.

Oddělte je od svých starostí a smutků, řekněte jim, že se jich to netýká, že to je vaše a že Vy si se vším dokážete poradit.

Přemýšleli jste nad tím, jak ovlivňují vaše slova  děti? Milá, laskavá slova dovolí dítěti růst. Jak je to se slovy, které děti slyší v našem hněvu, výchovném zánětu, při únavě či nepozornosti? Co v nich probouzíte a zaséváte?“

Chcete v nich probudit to nejlepší, pro jejich další vývoj?

Chcete mít spokojené šťastné dítě?

Chcete si užívat rodinného života v klidu a pohodě?

Rádi byste viděli, jak se vaše dítě spokojeně rozvíjí a užívá si života?

Chcete zažívat harmonii mezi všemi členy rodiny?

Hledáte-li řešení jakéhokoli problému nebo zásadní posun pro své děti, využijte nabídky mé naprosto originální dvojterapie spojenou s mentoringem. Jedná se o službu kombinující mé know-how.

Problém Vašeho dítěte Vás totiž vede k uzdravení i Vašeho dávno zapomenutého a nezpracovaného emocionálního konfliktu.

Vám i Vašemu dítěti otevřu dveře do nové reality, plné pohody, radosti, úspěchu a zdraví.
Informace o této geniální dvojterapii:  Více >>>

Pište, volejte. Se mnou kdykoli, cokoli otočíte ve prospěch vás i vašeho dítěte.

Veškeré terapie je možné provést i online – přes telefon. 

Další příspěvky